Deski z kompozytu najlepszym materiałem na taras. Czy w tym przypadku cena równa jest jakości?

Kompozytowi przypisuje się szereg pozytywnych cech i często wybiera się go jako tworzywo tarasowe. Okazuje się jednak, że jego nabycie wcale nie jest prostym zadaniem. Na rynku spotyka się deski z omawianego tworzywa dostępne w rozmaitych cenach – tak samo rozmaitych, jak sama ich zawartość. Czy znajduje to odzwierciedlenie w designie i trwałości tarasu? O tym w dzisiejszym wpisie.

Deski z kompozytu z PVC
Z pewnością ten typ desek dostępny jest w najwyższych cenach. Tutaj koszt zaledwie 1 metra2 przekracza nawet 150 zł i sięga do około 230 zł. W tym zakresie cenowym możliwe jest nabycie deski pochodzącej z naszej krajowej produkcji, szczotkowanej, ryflowanej z obu stron.
Producenci zapewniają, że taki materiał jest w stanie przeżyć aż 30 lat. Deska tego typu zawiera włókna drzewne, polichloroetenen cechujący się wysokim zagęszczeniem, a także inne związki chemiczne. Materiał wysokiej klasy zawiera ponad 40 proc. drewna i czystego PVC, a także 10 proc. różnych dodatków.
Deski tego typu wykazują odporność na zmieniające się czynniki pogodowe, wilgotność, wpływ owadów i grzybów, jak również na pękanie, ścieranie, zniszczenie. Wszystko to za sprawą zawierania w sobie polichlorku winylu. Z kolei za sprawą zawierania drewna, materiał można bezproblemowo obrabiać. Poza tym taka deska nie stanowi zagrożenia, nie jest też szkodliwa dla otoczenia i w pełni można przeznaczyć ją na recykling. Jej kolejną zaletą jest to, że nie jest ona palna.
Dzięki ryflowanej nawierzchni nie można się na niej poślizgnąć. Za sprawą takiej powierzchni deska usuwa też nadmierne ilości wody pochodzącej z deszczu. Dodatkowo takie deski łączy się specjalnie przystosowanymi do tego klipsami, przez co ich zamontowanie jest niezauważalne.

Deska z HDPE
Podstawowym komponentem takiej deski jest polietylen, cechujący się wysokim zagęszczeniem (HDPE). Jest ona na nieco niższym poziomie w stosunku do tej omawianej powyżej. Granica cenowa takiej deski sięga mniej więcej od 90 zł. do 120 zł. za 1 m2. Zazwyczaj produkuje się ją w Chinach. Należy zdać sobie sprawę z tego, że niższy przedział cenowy w tym przypadku wiąże się z gorszymi cechami jakości.
Wprawdzie tego typu deska też jest odporna na pękanie i wilgotność, jednak nie daje się na nią tak długiej gwarancji, jak w przypadku deski omawianej wcześniej. Wszystko jest zależne od tego, z czego dokładnie ona powstała, a więc ile znajduje się w niej włókien drzewnych, polietylenu i innych dodatków. Zazwyczaj jednak daje się na nią nie dłuższą niż 10-letnią gwarancję. Wybierając ten typ deski należy sprawdzić w ilu procentach zawiera się w niej mączka drzewna. Im będzie jej więcej, tym materiał będzie mniej trwały.

Deska z PP
W skład tej deski wchodzi polipropylen cechujący się wysokim zagęszczeniem, co ma oddziaływanie na jej twardość.
Istotna jest również zawartość w niej drewna wyrażona w procentach. Nadmierna jego zawartość źle wpływa na cechy techniczne. Materiał pochlania więcej wody, jest kruchszy.
Deska cechująca się niską ceną zawiera aż 80 proc. surowca drzewnego, poza tym nienaturalny surowiec zawierający się w tym kompozycie ma swoje źródło w recyklingu. Jakość tego tworzywa nie jest szczególnie zadowalająca.

Zakupując więc jakiekolwiek deski omawianego rodzaju należy szczególnie kierować się ceną – która nie może być niska, jeśli zależy nam na solidnym tworzywie, informacjami o ich składzie, miejscem pochodzenia, jak również posiadanymi certyfikatami.

Odpowiadając na pytanie zawierające się w tytule dzisiejszego wpisu – atrakcyjna cena nie oznacza w tym przypadku atrakcyjnej jakości.