Dozowanie i ilość chloru w basenie ogrodowym

Czysta woda w basenie to podstawa. Jeżeli w wyniku naszego zaniedbania jest ona brudna, oznacza to dla nas trudność w korzystaniu z atrakcji, a także ryzyko zachorowań. Aby ochronić i sterylizować wodę w basenie, należy użyć specjalnych preparatów. Dzięki nim woda w basenie będzie krystalicznie czysta, pH będzie na odpowiednim poziomie, a mikroorganizmom będzie trudno rozwinąć się w takich warunkach. Aby nasza woda charakteryzowała się takimi właśnie właściwościami, należy zastosować m.in. chlor. W jaki sposób prawidłowo go dozować?

Krystaliczna woda pozbawiona drobnoustrojów
Celem dozowania chloru jest zdezynfekowanie wody. Przeciwdziała to procesowi mętnienia wody oraz powstawania śliskiego osadu na podłożu i ścianach basenu. Dzięki zastosowaniu chloru można pozbyć się również niebezpieczeństw biologicznych. To pozwala nam nie mieć obaw odnośnie tego, czy po kąpieli nasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu. Bez względu na to, czy postawimy na sposób tlenowy, czy chlorowy, dezynfekcja musi nastąpić w pierwszym dniu, w którym do basenu nalano wodę. Jeśli chodzi o sposób chlorowy – rolą zawierającego się w produktach pierwiastka jest degradacja bakterii i innych szkodników. Na rynku dostępne są środki z chlorem w postaci tabletek, albo środki granulowane.

Sposób dozowania chloru w basenie
Produktów należy używać do wody, albo za pośrednictwem dedykowanego sprzętu, we właściwym stężeniu na każdy m3 wody. Podczas pierwszego nalania wody do basenu zazwyczaj należy używać większej ilości, niż w dalszej systematycznej dezynfekcji, przeprowadzanej co ok. 6 dni. Zależy to od rodzaju stosowanego produktu. Zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji w porach wieczornych, kiedy już nikt nie będzie chciał zażyć kąpieli w basenie. Precyzyjne wskazówki najczęściej zawierają się na opakowaniu środka, jaki nabyliśmy. Trzeba się do nich dokładnie stosować. Dozowanie chloru w wodzie musi zachowywać poziom ok. 0,6mg/l wody.

Specjalne mikrotabletki
Dla każdego, kto nie może sobie pozwolić na zbyt duże poświęcenie czasu na dokładne i systematyczne używanie środków chlorowanych do czyszczenia wody, polecamy kupno multitabletek. To alternatywna propozycja, z której również jak najbardziej można korzystać. Są to środki także bazujące na podstawie chloru, gwarantujące dezynfekcję i przeciwdziałające rozwojowi glonów. Nie są one w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnych metod czyszczenia wody, ale są bardzo wygodnym i mało absorbującym rozwiązaniem, które także pomoże nam w walce z zanieczyszczeniami w wodzie. Ich dozowanie też przebiega w łatwy sposób. Należy zamieścić właściwą zawartość środka w pływaku dozującym, albo skimmerze i nałożyć na tafli wody. Stosując multitabletki pamiętajmy, że wsypanie ich bezpośrednio do wody wiąże się z ryzkiem odbarwienia.

Odpowiednia ilość chloru
Na początek wybieramy właściwe tabletki:
– multi chlor 20 gram do 5 metrów sześciennych wody
– multi chlor 60 gram do 10 metrów sześciennych wody
– multi chlor 200 gram do 20 metrów sześciennych wody.

Pojedyncza tabletka preparatu z chlorem pozwala zdezynfekować 2 metry sześcienne wody. Wiąże się to z tym, że po zakupie właściwego preparatu, należy systematycznie dozować chlor co jakiś czas, wykorzystując przy tym właściwą ilość tabletek.

Sezon kąpielowy już niedługo, a więc nasz basen ogrodowy będzie z pewnością często używany. Już teraz należy pomyśleć o zakupie właściwych produktów do dezynfekcji wody. Pamiętajmy, że czysta woda podczas kąpieli to podstawa przez cały okres kąpielowy.
W walce z zanieczyszczeniami w wodzie pomocne będzie również zadaszenie basenowe z naszego sklepu!