Proces czyszczenia wody basenowej bez udziału chloru

Korzystanie z basenu – zarówno z miejskiego, jak i z własnego znajdującego się w naszym ogrodzie zalicza się do jednej z bardzo zdrowych form aktywności fizycznej. Podczas pływania nie tylko odprężają się nasze mięśnie i poprawia się ogólny stan naszego samopoczucia, ale także zwiększa się wydolność całego organizmu w wyniku wykonywania tego typu ćwiczeń. To co jednak przeszkadza większości z nas podczas pływania to charakterystyczna woń chloru, który niestety towarzyszy naszej wizycie w basenie przez cały czas. Wynika to z tego, że wodę basenową koniecznie należy systematycznie uzdatniać i utrzymywać w czystości, a chlor to związek, który pozwala efektywnie niszczyć bakterie i wszystkie pozostałe mikroorganizmy.

W przypadku wizyty na basenie miejskim, nie możemy wpłynąć na to, jak zostanie oczyszczona w nim woda, jednak w przypadku naszego basenu ogrodowego sprawa wygląda inaczej. Możemy bowiem zastosować w zamian za specjalne tabletki, albo granulat z chlorem inne sposoby nie pozostawiające nieprzyjemnego zapachu, ale także efektywnie oczyszczające wodę.

Lampa UV
Woda basenowa może zostać oczyszczona w wyniku naświetlenia jej lampami UV. Promieniowanie ultrafioletowe usuwa niemal w całości bakterie i inne drobnoustroje bytujące w wodzie, które rozwijają się tam w wyniku destrukcji ich DNA. Taki sposób czyszczenia musi zostać wprawdzie na koniec dopełniony dezynfekcją chlorem, jednak światło UV ma taki plus, że potrafi utlenić pierwiastki chloru, które odpowiadają za niemiły zapach. Na skutek tego woda nie cechuje się specyficzną uciążliwą wonią.

Sposób ozonowania
Innowacyjną efektywną metodą uzdatniania wody w basenie jest ozonowanie. Umożliwia ono dynamiczne, wydajne jej czyszczenia bez potrzeby użycia chloru. Ozonem są trójatomowe cząstki tlenu, które po dostaniu się do basenu ulegają rozpadowi na dwuatomowy tlen, a przy okazji w czasie tego działania usuwają z wody wszystkie bakterie i inne drobnoustroje. Ozon pozwala też wyzbyć się niemiłego zapachu i zazielenienia z wody. Taki sposób zapewnia całkowite oczyszczenie wody basenowej bez konieczności wykorzystania chloru. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się przebywaniem w basenie, czerpiąc z tego przyjemność, relaksując się, bez zmagania się z otaczającym nas zapachem chloru.

Za pewien czas rozpocznie się sezon kąpielowy w basenach zewnętrznych. Mamy nadzieję, że tegoroczne lato będzie bardzo ciepłe i przyjemne. Wtedy z pewnością każdemu z nas najlepiej będzie spędzało się czas nad wodą. Jedni stawiają na baseny zewnętrzne publiczne, a inni zdecydowanie bardziej wolą mieć taką przyjemność na wyłączność. Nic w tym dziwnego – wypoczynek po pracy w ciszy we własnym ogrodzie najlepiej pozwoli nam odprężyć się. Ponadto – jak już wyżej wspomniano aktywne przebywanie w basenie ma wiele plusów, jednym z nich jest to, że pozwala nam uzyskać idealną sylwetkę, o której każda kobieta marzy zwłaszcza latem. Jednak bardzo ważne jest to, abyśmy zapewnili sobie przebywanie w basenie wyłącznie w czystości! Woda musi być systematycznie czyszczona. Wszelkie rozmnażające się w niej bakterie mogą mieć bardzo zły wpływ na nas i na naszą skórę. Nie bagatelizujmy tego, tym bardziej, że nad własnym basenem ogrodowym my sami mamy największą kontrolę – to kolejna zaleta tego rozwiązania. Kiedy idziemy na basen publiczny, nigdy tak naprawdę nie wiemy, co nas tam czeka. Korzysta z niego mnóstwo ludzi, którzy różnie dbają o higienę, ponadto nie wiemy, jak często jest tam czyszczona woda i w jaki sposób. Bardzo łatwo możemy tam nabawić się wielu problemów. Poza tym, na basenie publicznym zawsze jesteśmy otoczeni w wodzie chlorem i to raczej nigdy nie ulegnie zmianie. Wielu z nas to przeszkadza, dlatego najlepiej postawić na własny basen przydomowy i mieć kontrolę nad tym, z czego czerpiemy przyjemność. Jak wynika z dzisiejszego wpisu, wcale nie musimy czuć w wodzie chloru, aby była ona nieskazitelnie czysta.