Sposób na ciepłą wodę w przydomowym basenie

Każdy miłośnik relaksacyjnych kąpieli w przydomowym basenie nie wyobraża sobie, by woda w nim była zimna. Jednak utrzymanie jej w najlepszej temperaturze niestety nie należy do najłatwiejszych działań. Z wody znaczna ilość ciepła ucieka poprzez powierzchnię, gdyż paruje i wpływa na nią zazwyczaj chłodna temperatura panująca w środowisku.
Najwięcej energii ubywa w porze nocnej, ze względu na najniższą temperaturę panującą wtedy. Oczywiście wyróżnia się sposoby, których zastosowanie umożliwi nam utrzymanie wody w nieco wyższej temperaturze – mamy na myśli także sposoby zupełnie naturalne. Temperatura wody może zostać podwyższona też przy użyciu pompy basenowej, ale również za pośrednictwem energii słonecznej – poprzez solary. Na wydostanie się ciepła z wody basenowej wpływa także kolor basenu i umieszczenie w niecce. Inaczej przebiega ten proces w przypadku basenu poliestrowego jasnego, a inaczej w przypadku ciemnego wykonanego z innego tworzywa.

Jak zahamować proces wydostania się ciepła z wody?
Tak jak już wyżej zostało wspomniane – miłośnicy takich kąpieli nie wyobrażają sobie, by woda była zimna. Taka niestety nie zapewni im komfortu i odpowiedniego odprężenia. Dlatego bardzo często już na etapie, w którym osoby projektują basen, rozważają także różne opcje, dzięki którym uda im się utrzymać odpowiednią temperaturę wody. Szczególnie istotne jest umiejscowienie takiego basenu – nie powinien on znajdować się w miejscu, na które pada cień. Kiedy rozstawimy go odpowiednio, wtedy w upalne dni woda nagrzeje się na słońcu. Istotny jest też typ zabudowy basenu. Małe straty ciepła są typowe dla basenów z niecką, która jest umieszczona w gruncie.
Temperatura wody ulega też spadkowi w porze nocnej. W związku z tym warto po prostu zadbać o odpowiednią jego osłonę na ten czas. Można tu zastosować np. plandekę, albo zakupić zadaszenie basenowe – polecamy zapoznać się z ofertą zadaszeń znajdujących się w naszej firmie!
Dzięki osłonie woda zostanie zachowana na właściwym poziomie, ponadto zachowana zostanie również właściwa higiena w basenie.
Warto rozważyć opcję wzbogacenia się w basen przydomowy poliestrowy, który umieścimy w niecce wgłębionej w gruncie i zlokalizujemy go w słonecznym miejscu, gdzie z którejś strony dodatkowo basen będzie miał zapewnioną ochronę budynkiem.

Nagrzanie wody
W tym procesie najbardziej uporczywe jest kilka dni bezpośrednio po nalaniu wody do basenu. Później, gdy ma ona już odpowiednią temperaturę, ubytki energii są małe i z małym wykorzystaniem pompy ciepła, kolektora słonecznego, albo innego urządzenia, można łatwo utrzymać jej ciepło.
Woda może zostać nagrzana różnymi metodami, jednak najlepiej skupić się na odnawialnych źródłach energii. Za powszechne uznaje się baterie słoneczne oraz pompy ciepła.
Dobrą opcją jest też postawienie na instalację, która w czasie lata wygeneruje energię, jaka zasili ogrzewanie basenu, a w chłodne pory przeniesie energię na ogrzanie mieszkania.
Podczas zakupu danego basenu, najlepiej zwracać uwagę na zalecenia producentów. Niekiedy w jednym miejscu wraz z basenem można przy okazji kupić pompy ciepła, bądź absorbery basenowe. Wtedy warto skorzystać z takiej opcji i mieć gwarancję na to, że wszystko zostanie jak najlepiej zamontowane – w dodatku przez jedną firmę.