Taras z kompozytu – usuwanie wody

Otoczenie zewnętrzne domu to bez wątpienia jego kluczowa wizytówka. Trzeba o nie odpowiednio dbać. Mnóstwo ludzi urządza z pomysłem ogród, buduje taras, ponieważ te właśnie elementy najlepiej ozdabiają obszar przed domem, który na tle tego wszystkiego wygląda jeszcze lepiej. Jednak ogród i taras wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Właściciele muszą poświęcić im swój czas, dbając o nie. Tylko wtedy zachowają bowiem piękny wygląd. Elementy te wymagają również właściwego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Mogą one zostać wywołane przez różne czynniki, np. zbyt duże gromadzenie się wody. To głównie dotyczy tarasu. Niezależnie od tego z jakiego tworzywa go wykonano, trzeba go zamontować zgodnie z normami budowlanymi.

Taras płytkowy bądź betonowy – hydroizolacja
Taras do pełnienia swoich funkcji wymaga wykonania hydroizolacji. Dzięki temu zostanie on też ochroniony przed wilgocią. Już w momencie planowania budowy tego rozwiązania trzeba dokonać wyboru najlepszego systemu hydroizolacji, uwzględniając role, jakie będą należeć do tarasu, włącznie z akceptacją obciążenia, a także możliwe aspekty destrukcyjne. Szczególnie istotny jest również schemat budowy tarasu, zwłaszcza to, jak zostanie dobrany do reszty części budynku, również do ścian sąsiednich.
Samo tworzywo, z którego powstanie obszar użytkowy także jest istotne. Jeśli chodzi o taras z płytek, betonu, czy kamieni – poleca się wybór takich rozwiązań jak:

– powierzchniowe usuwanie wody – wiąże się ze zrobieniem uszczelnienia zespolonego. Wodę opadową usuwa się na zewnątrz po powłoce użytkowej. Plusem tej opcji jest prostota. Tutaj po prostu na płytę konstrukcyjną, zrobioną ze spadkiem, nanosi się izolację z odpowiedniego tworzywa, a później tworzy się okładzinę.

– drenażowe usuwanie wody, a więc stworzone pod powłoką termoizolacji. Pewna ilość wody opadowej przenika w odpowiednią powłokę, która przepuszcza wodę i jest odprowadzana za obszar konstrukcji. Stawiając na tą opcję, trzeba zastosować dodatkowe okapniki z otworami, które usuwają wodę.

– system drenażowy w formie kratki, która odbiera wodę opadową i usuwa ją do rur spustowych – nie jest to powszechna opcja, gdyż nie każdym pasuje fakt, że trzeba tutaj montować kratki na obszarze tarasu.

Usuwanie wody z rozwiązania z kompozytu
Nie da się efektywnie usunąć wody, jeśli nie zadba się o właściwy punkt spadkowy w stronę okapu. Kiedy go nie będzie, wówczas mogą zacząć wytwarzać się kałuże na tarasie, a także woda może zacząć podciekać przez ściany budynku, a to skutkuje ich zniszczeniem i utworzeniem się grzyba w środku domu.
Istotne jest również uszczelnienie styku ściany budynku z tarasem. Najlepiej będzie postawić na system dostawiania tarasu do domu. Wtedy izolacją będzie powłoka ocieplenia, dodatkowo ochroniona przez folię w płynie.
Podczas nabywania tworzywa tarasowego należy skupić się na jego odporności na wilgoć. Kompozyt nie jest wrażliwy na wpływ wody. Wszystko to dzięki PVC, który posiada w połowie w sobie. Nie musi być on dodatkowo ochroniony poprzez impregnat.

Kompozyt – najkorzystniejsza opcja
Rozwiązanie z kompozytu cechuje się tym, że można je łatwo i szybko zbudować. Deski z tego tworzywa muszą być ułożone na unormowanej podbudowie. Istotnym aspektem są szczeliny dylatacyjne. Należy zadbać o ok. 1 cm odstępu między tarasem a ścianą budynku, do jakiego konstrukcja przylegnie. Deski nie mogą mocno do siebie przylegać.
Komfortowe usuwanie wody spod konstrukcji umożliwią szczeliny dylatacyjne pomiędzy legarami. Tutaj należy zachować odstęp ok. 10 cm. Warto również zastosować podkładki gumowe, które trzeba zamieścić poniżej legarów, to przyczyni się m.in. do lepszej wentylacji powietrza.

Jeśli marzą Państwo o bogatym wnętrzu przed domem, gdzie nie zabraknie pięknego ogrodu, tarasu i np. basenu, polecamy zapoznać się z ofertą firmy HIMAN. Dlaczego? Ponieważ mogą zakupić u nas Państwo zadaszenie basenowe typu Aqua Taras, które ochroni wodę w Waszym basenie ogrodowym przed wpadnięciem do niej zanieczyszczeń, a także posłuży Wam jako solidny taras kompozytowy!