Woda na tarasie – jak się jej pozbyć?

Schludny taras niewątpliwie zdobi zewnętrzną sferę każdego budynku. Aby zawsze tak było, jego właściciel musi dokładać starań, dzięki czemu ten zawsze będzie dobrze się prezentował, a także ochraniać go przed usterkami, np. takimi, które mogą wywołać zbyt duże ilości deszczu. Niezależnie od tego, z jakiego tworzywa go zbudowano, trzeba zainstalować go tak, aby było to zgodne ze wskazówkami budowlanymi.

Hydroizolacja na tarasie wyłożonym płytkami bądź betonem
Hydroizolacja jest konieczna do tego, by taras mógł odgrywać swoją rolą i by był ochroniony przed wilgocią. Już planując inwestycję w taras, należy postawić na właściwy system hydroizolacji, uwzględniając właściwości, jakie rozwiązanie będzie miało pełnić. Mamy również na myśli akceptację ciężaru i możliwe aspekty destrukcyjne. Niezwykle istotny jest również zakres budowy tarasu, a szczególnie to, jak zostanie dostosowany do reszty elementów budynku – także do ścian sąsiednich.
Tworzywo, z jakiego zbuduje się powierzchnię użytkową, też jest oczywiście ważne. Jeśli chodzi o tarasy z płytek, betonu, czy kamieni, najlepiej będzie postawić na któreś z opcji, jakie omówimy poniżej.
Powierzchniowe usuwanie wody wiąże się ze stworzeniem uszczelnienia zespolonego, a więc podpłytkowego. Woda pochodząca z opadów deszczu zostaje usunięta na zewnątrz po powłoce użytkowej. Plusem tej opcji jest zupełna prostota – tutaj płyta konstrukcyjna stworzona ze spadkiem, pokryta zostaje izolacją z właściwego tworzywa, później trzeba stworzyć okładzinę.

Hydroizolacja na tarasie
Drenażowe usuwanie wody, a wiec przeprowadzone poniżej powłoki termoizolacji. Pewna ilość wody pochodzącej z deszczu zostaje wchłonięta przez wodoprzepuszczalną powłokę i usuwana poza obszar konstrukcji. Ta opcja związana jest z koniecznością użycia dodatkowych okapników z otworkami, które usuwają wodę.
Można także postawić na system drenażowy w formie klatki, która odbiera wodę opadową i transportuje ją do rur spustowych. Nie jest to jednak opcja, która cieszy się szczególną powszechnością, gdyż właściciele tarasu raczej nie są za instalowaniem kratki na tarasowej powierzchni.

Usuwanie wody z tarasu
Niestety nie można mówić o efektywnym usuwaniu wody z tarasu, jeśli nie zadba się o właściwy spadek w stronę okapu. Jego brak niekiedy skutkuje powstaniem na tarasie kałuż, a także podciekaniem wody ścianami obiektu, przez co te niszczą się, a wewnątrz budynku tworzy się grzyb.
Poza tym istotne jest również uszczelnienie punktu stycznego ściany budowli z tarasem. Najlepiej w tej sytuacji postawić na typ dostawiania tarasu do domu. Wtedy izolacją będzie powłoka ocieplenia, dodatkowo ochroniona folią w płynie.
Wybierając tworzywo na taras, należy skupić uwagę na to, jak bardzo jest ono odporne na wilgoć. Deski z kompozytu pochodzące z naszej firmy nie są wrażliwe na wpływ wody, a to dzięki temu, że zawierają PVC. Nie wymagają tego, by ochraniać je impregnatem.

Kompozyt – rozwiązanie na lata
Instalacja tego typu rozwiązania nie jest skomplikowana, nie zajmuje też dużo czasu. Zważając na odpływ wody, trzeba mieć na uwadze kilka wytycznych. Deski z tego tworzywa muszą być ułożone na unormowanej, pewnej podbudowie, która musi zawierać odpowiedni spad.
Bardzo istotną rolę odgrywają szczeliny dylatacyjne. Ważne jest to, by pomiędzy tarasem, a ścianą budowli, do jakiej konstrukcja będzie przylegać, zachowana została przerwa wynosząca ok. 1 cm. Deski nie mogą mocno względem siebie przylegać. Najlepiej zachować dylatacje na złączeniach.
Odpowiedni odpływ wody spod konstrukcji zagwarantowany zostanie przez szczeliny dylatacyjne pomiędzy legarami. Warto też wykorzystać podkładki gumowe, które muszą być umieszczone pod legarami, co polepszy przy okazji wentylację powietrza.

Aby mieć jak najwięcej przyjemności z tarasu, najlepiej postawić w jego ramach na deski z kompozytu – oczywiście z naszej firm. Zapewniamy szeroką ofertę wysokiej jakości asortymentu, a także łatwy montaż i wsparcie naszych pracowników!