Wykończ posadzkę deskami z kompozytu!

Posadzka wykończona deskami z kompozytu prezentuje się bardzo elegancko i atrakcyjnie. W związku z tym można stwierdzić, że wówczas niesamowicie zdobi każdy taras. Jak postępować, by deski z omawianego tworzywa utrzymały swój niepowtarzalny design na długi czas? W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy nieskomplikowane metody, dzięki którym łatwo będzie je pielęgnować.
Deska tego typu jest dobrą opcją zamienną dla tarasu wyłożonego naturalną deską, gresem, bądź też klinkierem. W związku z tym często stawia się na nią, chcąc wykończyć posadzkę np. na tarasie. Kompozyt na pierwszy rzut oka wygląda jak drewno, w rzeczywistości różni się od niego większą trwałością.

Cechy deski z kompozytu
Deska z kompozytu jest długotrwałym tworzywem, które stanowi mieszankę cech 2 komponentów, z jakich go wykonano. Mamy na myśli mączkę drzewną oraz surowiec sztuczny. W efekcie wyłożona nią posadzka przypomina z wyglądu drewnianą, cechuje się jednak większą trwałością tworzywa syntetycznego. Na skutek tego panele z omawianego tworzywa są bardzo trwałe, a przy okazji odporne na ścieranie i na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Nie szkodzi im również wilgoć, także bez obaw mogą być ułożone nawet tam, gdzie można spodziewać się silnych opadów deszczu. Panele z kompozytu nie są wrażliwe też na większe wahania temperatury. Dlatego właśnie w pełni mogą pełnić swoje funkcje o każdej porze roku.
Z tarasu wyłożonego tego typu materiałem można bardzo wygodnie korzystać. Zwłaszcza mamy na myśli najmłodszych i najstarszych użytkowników. Dzięki ryflowanej posadzce, można się na niej bezpiecznie przemieszczać, bez ryzyka poślizgnięcia się. Deski tego typu mają gładką nawierzchnię, na której nie ma jakichkolwiek wystających elementów, można więc chodzić po niej nawet na gołe stopy.
Deski te mają jednolity koloryt na pełnej długości. Dlatego można je łatwo zamontować. Nie trzeba koncentrować się na tym, by dobrać względem siebie słoje i sęki o nieregularnym kształcie. Nie można powiedzieć tego o każdej desce z dowolnego tworzywa.

Czyszczenie tarasu z tego typu tworzywa
Deski te mają ryflowane podłoże, które sprawia lekką trudność w zachowaniu na nich czystości. Zanieczyszczenia gromadzą się zazwyczaj na ryflach, a stamtąd niestety nie łatwo pozbyć się ich zwykłą szczotką. Czyszcząc takie deski, najlepiej skorzystać z myjki ciśnieniowej. Taras wyłożony nimi musi być myty równomiernie, przez co nasiąknie wodą. Zaleca się systematyczne, bezpośrednie usuwanie zanieczyszczeń z tarasu, jeśli chcemy, by na długo zachował zadowalający wygląd.

Plamy na deskach – jak je usunąć?
Zazwyczaj zanieczyszczenia na takich deskach można zmyć wodą z lekkim preparatem czyszczącym. Jeśli jednak to nie pomoże, trzeba zastosować specjalny produkt do czyszczenia tego typu desek. Wtedy z pewnością pozbędziemy się wszelkich uciążliwych plam. Można jeszcze spróbować je zetrzeć miękką, drucianą szczotką.

Jak pozbyć się rysek z paneli z omawianego tworzywa?
Wszelkie zadrapania jakie pojawią się na tego typu tworzywie na szczęście zrównują swój kolor w ciągu najbliższych tygodni.
Małych rys i zadziorów można w tym przypadku pozbyć się z desek samodzielnie – używając papieru ściernego, wełny stalowej, a także miękkiej szczotki z drutu.
Należy usuwać je pewnymi ruchami odpowiadającymi ułożeniu ryflowania. Na koniec całość trzeba też oczyścić z pyłu.

Jak utrzymać równy koloryt takiego tarasu?
Jeśli zauważymy, że promienie słońca bądź wilgoć wpływają na niewielką zmianę kolorytu desek, należy po prostu dokonać pewnego przemeblowania na tarasie. Na jakiś czas zmieńmy położenie wszelkich elementów, jakie mają tam swoje miejsce. W ten sposób kolor zrówna się i posadzka dalej będzie cieszyła się idealnym wyglądem.