Wyrównywanie powierzchni pod basen

Bez względu na wybrany przez nas typ basenu do ogrodu, istotne znaczenie ma właściwie przygotowana powierzchnia, na jakiej zostanie on zlokalizowany. Należy tutaj koniecznie wypoziomować i właściwie zabezpieczyć grunt. Obszar powinien być równy, unormowany. Ponadto trzeba upewnić się co do tego, czy na obszarze, na którym chcemy umieścić basen, nie ma żadnych ostrych detali. Pamiętajmy, że ich obecność uszkodzi podłoże basenu.
Wiele osób, które chcą zainwestować w basen ogrodowy niejednokrotnie rozmyślają nad tym, w jaki sposób wyrównać obszar pod to urządzenie. Wskazuje się wiele metod. Jedni stawiają na usługi świadczone przez fachowców, jednak działanie to można wykonać samemu – z zastosowaniem kilku cennych wskazówek.

Wybór obszaru
Zanim zamontujemy nieckę, musimy poważnie zastanowić się nad tym, jakie miejsce wybierzemy na lokalizację basenu. Jest to bardzo istotne ze względu na dalszy komfort korzystania z basenu. Najlepiej postawić na cichy, słoneczny obszar, dzięki czemu woda zostanie nagrzana przez promienie słońca, a kąpiel dostarczy mnóstwo relaksu. Najlepiej, gdy obszar ten będzie pozbawiony drzew i krzewów – wtedy na dłużej zachowamy czystą wodę w basenie.
Istotny jest typ obszaru. Powierzchnia gliniasta, skalna i pokryta grubą ilością piasku nie zagwarantuje właściwej stabilności i spowoduje, że basen będzie powoli opadać.
Przy zakupie basenu, warto również pomyśleć o zadaszeniu, które utrzyma temperaturę wody na odpowiednim poziomie, ochroni ją przed zabrudzeniem, a dodatkowo pozwoli na kąpiele w zacienionym miejscu.
W naszej firmie znajduje się szeroki zakres tego typu urządzeń – zachęcamy do zajrzenia!

Jak przygotować obszar pod nową inwestycję?
Powierzchnia, na jakiej zlokalizujemy basen musi być równa i właściwie zabezpieczona. Jeśli niecki nie są szczególnie duże – zróbmy porządek na tym terenie i usuńmy wszystkie ostre elementy. Jeśli basen ma większe rozmiary – tutaj trzeba włożyć trochę więcej pracy.
Znaczenie ma tutaj właściwe wypoziomowanie obszaru, aby basen był stabilny, gdy będziemy z niego korzystać. Nie może się przechylać, zapadać itp. Tak jak już wspomnieliśmy na początku, nie ma konieczności korzystania z usług fachowców w celu przygotowania obszaru na te cele, choć oni na pewno zrobiliby to szybciej.

Jak więc zrobić to samemu?
Podzielmy cały proces na etapy:
– wybierając dane miejsce, precyzyjnie wymierzmy obszar, a ziemię przekopmy. Dzięki temu wyrównanie obszaru będzie łatwiejsze – łatwiej będzie usunąć wszelkie ostre elementy
– wyznaczmy jakąś część niegrubej żyłki, a następnie rozciągnijmy ją w przeciwległych kierunkach. Pozwoli nam to łatwo ocenić, czy poziom obszaru jest właściwy
– następnie musimy odpowiednio ubić grunt. Można w tym celu wykorzystać np. ubijarkę, albo inne specjalistyczne urządzenie, ale wystarczy też łopata
– na koniec musimy ochronić obszar specjalistyczną matą basenową. Dzięki niej uzyskana zostanie odpowiednia izolacja. Ponadto obszar nie będzie się zapadał, a do gruntu nie dostaną się szkodniki.

Jeżeli mimo wszystko wolicie takich działań nie podejmować samodzielnie – oczywiście możecie skorzystać z usług profesjonalistów.